albanian-vips

MiReSeViNi ne albanian-vips FORUM.Besoj se do mbeteni te kenaqur.
 
ForumCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 kuriozitete te tjera

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin-eNdRiTi
Admin


Numri i postimeve : 92
Join date : 02/02/2009
Location : in your HOMEPAGE

MesazhTitulli: kuriozitete te tjera   Tue Feb 03, 2009 5:00 pm

deti ADRIATIK ka 1200 ishuj,vecanerisht ne bregdetin DALMAT , por 66 prej tyre jane te banuar.ujii pishemcohet nga burimet e pjeses kontinentale.

Njeriu më i gjatë ka qenë 2.72 m.

vetura me e shpejt ne bote e cila eshte ndertuar ne angli ajo arrin shpejtesin deri ne 500km


Nje njeri ne nje dite harxhon me se paku 200 litra uje.

Cokollata tani nuk eshte e demshme per fytyren por ne Indi eshte krijuar nje qender estetike qe perdor maske cokollate.Madje fibrat .vitaminat e proteinat e saj i bejne mire fytyres.

Piktori venecian Marco Basaiti që pikturoi rreth viteve 1500-1530, ka qenë me prejardhje shqiptare.

Në tokë ekzistojnë 4 oqeane dhe 56 detëra që së bashku e formojnë “Detin Botëror” I cili përfshin 71% të sipërfaqës së përgjithshme të tokës (316 mil.km2)

1 në 10 persona në botë jetojnë në ishull.

Syri i nje struci eshte me i madh se truri i tij.
Ne trurin e maceve ka 32 muskuj.
Seul (kryeqyteti i Korese se Jugut) ne gjuhen vendase do te thote kryeqytet.
Ne SHBA 1/3 e zezakeve mes 20-29 vjeç jane ne burg ose nen hetim.
Nje mashkull harxhon mesatarisht 3350 ore duke u rruajtur e qethur.
Kur thyhet nje xham disa copeza shperndahen me shpejtesi 3000 milje ne ore.
Bethoveni para se te kompozonte fuste koken ne uje te ftohte.
Planeti Uran mund te shihet me sy te lire.

Ne 1 kg limon ka me teper sheqer se ne 1 kg luleshtrydhe.
Shteti me me teper rruge te asfaltuara eshte Franca.
Ajnshtajni deri ne moshen 9-vjeçare nuk fliste normalisht.
Nje shqiponje mund ta shohe prejen e saj qe 3000 metra larg.
Kuajt mund te qendrojne deri ne 1 muaj ne kembe.
Eshte e Nuk mund te teshtish pa i mbyllur syte.
Fluturat shijojne me ane te kembeve. Delfinet flene me nje sy hapur.
Nje njeri qesh mesatarisht 13 here ne dite. Minjte mund te durojne pa uje me teper se devete

Fëllënza është në gjendje që 30 ditë të jetojë pa ushqim. Në janar të vitit 1978 në mishtoren "la Ron" në Misuri të SHBA-ve është prodhuar suxhuku me gjatësi prej 5,7 metrash dhe peshonte 207,3 kg

njeriu më i ri i cili është bërë baba ishte në moshen 14 vjecare,por edhe djali i tij u bë baba në moshen 14 vjeqare.pra gjyshi më i ri në botë është bërë në moshën 28vjecare.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://albanian-vips.albanianforum.net
 
kuriozitete te tjera
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
albanian-vips :: Forum i lire :: Kuriozitete-
Kërce tek: